SUKCES ODYSEUSZY Z NASZEJ SZKOŁY

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Kreatywnego Rozwiązywania Problemów ODYSEJA UMYSŁU.

Reprezentuje nas drużyna z grupy wiekowej II ( 7 i 8 klasa SP ) w składzie:

1. KRYSTEK JAGODA

2. FILIPIAK TYMON

3. SZCZEPAŃSKI KONSTANTY

4. JÓŹWIAK JAGODA

5. MALESA ADAM

6.WODZIŃSKA ALICJA

7. SZCZEPAŃSKI WIKTOR

Opiekę nad nią sprawują dwie trenerki:

MARZENA OCIAS

EWA SOŁOWIEJ-MĘDRZAK

Drużyna przez 2 miesiące bardzo ciężko pracowała nad rozwiązaniem wybranego  problemu. Efekt swojej pracy pokazała  24 lutego na Eliminacjach Regionalnych w Warszawie, które odbyły się  w Szkole Podstawowej nr 357. Międzynarodowy Konkurs Kreatywnego Rozwiązywania Problemów ODYSEJA UMYSŁU to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata.  To konkurs twórczego rozwiązywania problemów.

Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Stawiane przed nimi wyzwania,  wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów.

Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.

Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Jego zwycięzcy mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych.

Nasza Drużyna wybrała problem 3: W pracowni mistrza Leonarda A oto zadanie drużyny w wielkim skrócie:

“Problem 3: W pracowni mistrza Leonarda

Jakże inspirujące musiałyby być odwiedziny w warsztacie wielkiego Leonarda da Vinci! Uczestnicy stworzą i odegrają własną, autorską opowieść o wszechstronnie utalentowanym włoskim artyście i uczonym epoki Renesansu… W spektaklu pokazana zostanie scenografia wyobrażająca pracownię mistrza, a w niej repliki trzech jego znanych prac: reprodukcja któregoś z obrazów, trójwymiarowy model jakiegoś innego wytworu oraz reprezentacja jeszcze jednego dzieła historycznego, wybranego i odtworzonego przez drużynę w dowolny sposób. Na scenie – oprócz samego Leonarda – wystąpi postać Mecenasa, który zleci mu rozwiązanie określonego problemu, a także postać Krytykanta, którego drwiny i kpiny sprawią, że słynny twórca porzuci pewien oryginalny projekt – ogólnie nieznany, bo… wymyślony przez drużynę. Jak na ironię, podczas przedstawienia okaże się, że ów „wyśmiany wynalazek” to coś, co przyjęło się i jest współcześnie w powszechnym użyciu!”