oppman.edu.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start

IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS „WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW”

Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w projekcie czytelniczym o zasięgu ogólnopolskim, skierowanym do uczniów klas 1-8.

Celem konkursu jest m.in.:

- promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

- promocja klasyki literatury krajowej, w tym utworów patriotycznych

- rozpowszechnianie i odświeżanie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej

- wzmacnianie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek poprzez uhonorowanie aktywnych czytelników

- aktywizacja grupy docelowej poprzez możliwość wyboru tytułów książek konkursowych

- integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury budującej więzi rodzinne

- promocja nowości wydawniczych, krajowej literatury współczesnej oraz współpraca ze środowiskiem wydawców i pisarzy

- promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie

- promocja systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i intensywnej pracy z tekstem wśród uczniów

Do zadań uczniów podczas I etapu konkursu należało:

- wybranie 6 z 20 proponowanych tytułów,

- uważne przeczytanie książek;

- rozwiązanie przekazanych przez bibliotekarza testów do każdej pozycji minimum na poziomie 80pkt [maksymalnie można było uzyskać 100 pkt. za 1 formularz]. Testy zawierały pytania dotyczące treści całej książki lub jej fragmentu, a także pytania interdyscyplinarne (słownikowe, matematyczne, przyrodnicze, historyczne, geograficzne i in.) powiązane z treścią książki

Jeśli uczestnik uzyskał mniejszą liczbę punktów, test nie był zaliczany, nie można go było poprawić. W takim wypadku musiał wybrać kolejny tytuł z podanej listy i zmierzyć się z nowym testem.

- zebrać 6 naklejek oznaczających zdobyte sprawności

- uczeń, który uzyskał 6 sprawności miał do przeczytania i zapamiętania treść kolejnej książki tym razem przygotowanej przez organizatorów konkursu. Dla młodszych była to „Afryka Kazika” Ł. Wierzbickiego, dla starszych „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” R. Kosika.

- rozwiązanie w szkole testu kwalifikacyjnego do tych tytułów bez żadnych pomocy

Trzy najlepsze osoby z każdej kategorii wiekowej [1-4 oraz 5-8], które rozwiązały test minimum na poziomie 80 punktów, zostawały zwycięzcami I etapu konkursu.

Do konkursu zapisały się 44 osoby: 27 z klas 1-4 oraz 17 z klas 5-8.

Tytuł „Zwycięzcy I etapu” zdobyło 6 uczniów: w klasach 1-4 – Emilia Malec 4a, Antonina Kuć 4e, Maria Szydłowska 2c. Identyczną liczbą punktów mogła się też pochwalić Aleksandra Tomaka 4d [konieczna okazała się dogrywka]; w klasach 5-8 – Milena Kiraga 7b, Maksymilian Gałecki 6a, Wiktor Szczepański 7b

Tytuł „Aktywnego Czytelnika” zdobyło ogółem 23 osoby: 14 z klas 1-4 oraz 9 z klas 5-8. Otrzymywała go osoba, która zdobyła wszystkie 6 sprawności.

Tytuł „Czytelnika” zdobyło 2 osoby, po jednej z każdego poziomu. Otrzymywała go osoba, która zdobyła minimum 3 sprawności.

Konkurs okazał się za trudny dla 11 osób. 4 uczniów z klas 5-8 oraz 7 z klas 1-4 nie oddało żadnego rozwiązanego testu. Wśród młodszych czytelników 1 osoba rozwiązała 1 test pozytywnie i 1 poniżej 80 pkt oraz 1 osoba, która 2 testy rozwiązała poniżej normy.

Do kolejnego etapu już jako szkolne drużyny przeszli zwycięscy uczniowie. W dniu 28.02.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 48 im. A.Próchnika w Warszawie odbył się powiatowy test kwalifikacyjny, w którym wzięło udział 14 szkół z naszego miasta. Uczniowie z klas 1-4 musieli zapoznać się z książką Justyny Bednarek pt.” Niesamowite przygody 10 skarpetek”, a starsi z tekstem Zbigniewa Nienackiego pt. „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”. Nasi uczniowie z klas 5-8 pokonali wszystkich przeciwników i zostali zwycięzcami  etapu powiatowego w swojej kategorii. Uczniowie klas młodszych uplasowali się na 5. miejscu z bardzo dobrym wynikiem 137 pkt. Do kolejnego etapu przechodził tylko 1 zespół.

Nasza zwycięska drużyna reprezentowała Warszawę w kolejnym etapie konkursu, do którego należało zapoznać się z książką Piotra Patykiewicza pt. „Łukasz i kostur Czarownicy”. Półfinał konkursu odbył się 28.03.2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu. Nasi uczniowie zdobyli II miejsce w województwie. Do zwycięskiej drużyny zabrakło tylko 4 punktów. Niestety do finału przechodziła tylko jedna drużyna. Naszym zawodnikom należą się wielkie gratulacje.

Rodzice mogli monitorować postępy swojego dziecka poprzez stronę internetową konkursu, gdzie na bieżąco umieszczane były osiągnięcia każdego ucznia. Ogółem w konkursie wzięło udział ponad 17 tysięcy osób. Konkurs w szkole prowadziły Ewa Kiraga i Olga Matuszewska.

 


Zima w Mieście 2020
***Kliknij tutaj***


JADŁOSPIS GRUDZIEŃ
***KLIKNIJ TUTAJ***
INFORMACJE O OBIADACH
***KLIKNIJ TUTAJ***


Procedury wydawania:

1. legitymacji szkolnej
2. duplikatów legitymacji i świadectw
***KLIKNIJ TUTAJ***


Wewnętrzny System
Doradztwa Zawodowego
***KLIKNIJ TUTAJ***


Realizujemy projekt


Klub Szkolny UNICEF

***KLIKNIJ TUTAJ***


Realizujemy projekt

***KLIKNIJ TUTAJ***


Narodowy Program
Rozwoju Czytelnictwa

***KLIKNIJ TUTAJ***Ogólnopolski Program
AI Schools&Academy
***KLIKNIJ TUTAJ***


Ogarnij Inżynierię
"Tajemnice
zielonych dachów" 

***KLIKNIJ TUTAJ*** Varsavianistyczna Szkoła
***KLIKNIJ TUTAJ***SZKOLNE KOŁO
WOLONTARIATUSP 68
honorowy opiekun
hotelu dla dzikich
owadów zapylających

***KLIKNIJ TUTAJ***ZDROWO I SMACZNIE
***KLIKNIJ TUTAJ***


***KLIKNIJ TUTAJ***


PROMOCJA ZDROWIA
***KLIKNIJ TUTAJ***Program rządowy
"Książki naszych marzeń"
***KLIKNIJ TUTAJ***