Start / Biblioteka / 2017/2018

W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

***STRONA PROGRAMU***

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

***INFORMACJA***

Konkurs recytatorski "O wieczne pióro odkrywcy poezji"

***STRONA***

W konkursie  wyróżnienie zdobyła Milena K. z klasy 6a.

VIII Warszawski Konkurs Recytatorsko-Fotograficzny "Czytam, więc jestem"

W dniu 27.04.2018r. odbyła się w Szkole Podstawowej nr 139 w Warszawie finałowa gala VIII Warszawskiego Konkursu Recytatorsko-Fotograficznego "Czytam, więc jestem". W kategorii recytatorskiej klas 4-7 komisja konkursowa nagrodziła III miejscem Milenę K. z klasy 6a oraz wyróżnieniem Jana W. z klasy 4c. Nagrodzonym bardzo gratulujemy. W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 200 uczestników z 18 szkół. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Zajęcia edukacyjno-czytelnicze z elementami bajkoterapii ( w roku szkolnym 2017/ 2018)

Zajęcia czytelniczo-edukacyjne z elementami biblioterapii

W roku szkolnym 2017/ 2018 w szkolnej bibliotece odbywały się  zajęcia edukacyjno-czytelnicze z elementami bajkoterapii dla dzieci z klas pierwszych i drugiej.

Tematyka zajęć była zróżnicowana i ściśle wiązała się  z potrzebami rozwojowymi dzieci, obejmując ich zainteresowania, czy potrzeby związane ze światem uczuć.

Ważny był dobór metod i środków - filmików, piosnek, zabaw, pozwalających zadbać o integrację grupy, więź z nauczycielką(prowadzącą zajęcia) i przez to łatwiejsze przekazywanie dzieciom określonych wzorców postaw, np. umiejętności dzielenia się, otwartości na potrzeby innych, czy wrażliwości na bogactwo (moralne) drugiego człowieka. Duże znaczenie miały zajęcia o umiejętności opiekowania się – zarówno  młodszym rodzeństwem jak i rówieśnikami. Poruszana była także problematyka prorodzinna obejmująca m.in. wartość wdrażania dzieci do obowiązków domowych.

Omawiane teksty literackie to m.in.:

„Nieuchronne konsekwencje” Justyny Wacławik (o kształtowaniu odpowiedzialności);

„Mądre oszczędzanie” Justyny Wacławik (o rezygnacji z wartości niższych w imię szlachetniejszych);

„Moje - nie moje” Liliany Bardijewskiej ( o umiejętności dostrzegania w innych piękna – na różnych płaszczyznach);

„ Księżniczka Koronka i książę Hafcik” Liliany Bardijewskiej ( o budowaniu pojednania.);

„Dżok – legenda o psiej wierności” Barbary Gawryluk ( o znaczeniu więzi z czworonożnym przyjacielem);

„Skąd się biorą dzieci?” Marcina Brykczyńskiego (o miłości);

Astrid Lingren: „Ja też  chcę mieć rodzeństwo” (o szacunku wobec rodziny).

Zajęcia poruszały również problematykę związaną ze zdrowym odżywianiem – na podstawie książki: „ Dlaczego dzieci jedzą śmieci” Anny Manny Poznańskiej.

Dzieci uczestniczące w bibliotecznych zajęciach przedstawiały swoje przeżycia, spostrzeżenia, marzenia w formie prac plastycznych, które można było oglądać w szkolnej czytelni.

Marta Regucka

***INFORMACJA