Promocja zdrowia

Promocja Zdrowia

Jednym z podstawowych zadań szkoły jest przygotowanie ucznia do życia tak, aby w przyszłości potrafił dokonywać właściwych wyborów w sprawach zdrowia.

Nasze działania mają na celu rozszerzenie i wzbogacenie wiadomości dotyczących zachowań prozdrowotnych. Zachęcamy uczniów do dbania o własne zdrowie szczególnie w zakresie higieny osobistej i otoczenia, prawidłowego odżywiania się, prawidłowej postawy ciała, aktywności fizycznej, przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach oraz kontaktach z innymi osobami.

Cele naszej pracy:

  • Propagowanie wśród uczniów zasad bezpieczeństwa na terenie szkoły i wokół niej oraz wdrażanie do ich przestrzegania.
  • Kształtowanie poprawnych relacji między członkami społeczności szkolnej.
  • Uświadomienie korzyści wynikających z aktywności fizycznej.
  • Uświadomienie związku między sposobem żywienia, a zdrowiem.
  • Rozpowszechnianie wiedzy n/t zdrowia wśród społeczności szkolnej i środowiska lokalnego.

Nasze działania

Jednym z podstawowych zadań szkoły jest przygotowanie ucznia do życia tak, aby w przyszłości potrafił dokonywać właściwych wyborów w sprawach zdrowia.

Nasze działania mają na celu rozszerzenie i wzbogacenie wiadomości dotyczących zachowań prozdrowotnych. Zachęcamy uczniów do dbania o własne zdrowie szczególnie w zakresie higieny osobistej i otoczenia, prawidłowego odżywiania się, prawidłowej postawy ciała, aktywności fizycznej, przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach oraz kontaktach z innymi osobami.

Cele naszej pracy:

  • Propagowanie wśród uczniów zasad bezpieczeństwa na terenie szkoły i wokół niej oraz wdrażanie do ich przestrzegania.
  • Kształtowanie poprawnych relacji między członkami społeczności szkolnej.
  • Uświadomienie korzyści wynikających z aktywności fizycznej.
  • Uświadomienie związku między sposobem żywienia, a zdrowiem.
  • Rozpowszechnianie wiedzy n/t zdrowia wśród społeczności szkolnej i środowiska lokalnego.

Nasze działania:

Rok szkolny 2020/2021

W ostatnim tygodniu października 2021 r. w klasach 1 – 3 odbył się Tydzień Zdrowego Jedzenia. Celem naszych działań było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, zwiększenie świadomości na temat ważnej roli owoców i warzyw w naszej diecie. Uczniowie poszczególnych klas  przyrządziły kolorowe warzywno- owocowe szaszłyki, zdrowe sałatki i surówki, smaczne kanapki. Było pysznie, kolorowo, ale co najważniejsze zdrowo.

We wrześniu 2021 roku  Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana w Warszawie po raz kolejny przystąpiła do „Programu dla szkół”, który  skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. dzieci klas I-V szkół podstawowych.

Celem tego programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie. Już rozpoczęły się dostawy owoców, warzyw i mleka do naszej szkoły. Uczniowie klas I – V mogli spróbować jabłek, śliwek, rzodkiewek  oraz białego mleka.

Zajęcia sportowe – Pierwszy krok w sporcie 

W klasach 1 – 3  są organizowane zajęcia sportowe, które prowadzi nauczyciel wychowania fizycznego wraz z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej. Aktywność fizyczna to doskonała okazja do pozbycia się nadmiaru energii, rozwijania zmysłów oraz ćwiczenia równowagi i koncentracji. Nasi uczniowie bardzo lubią ruch i chętnie biorą udział w proponowanych zabawach sportowych

Bezpieczni na drodze

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zarówno w drodze do szkoły, jak i w szkole, czy też w domu. We wrześniu uczyliśmy się zasad przechodzenia na drugą stronę ulicy (PAMIĘTAJ! patrz w lewo, w prawo, w lewo) oraz rozpoznawania znaków drogowych. Rozmawialiśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na boisku, ostrożność w kontaktach z nieznajomymi oraz przypomnieliśmy numery alarmowe.

Sprzątanie świata – segregacja

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Oczywiście! Ciesząc się z powrotu pięknej złotej jesieni, postanowiliśmy wykorzystać ten czas w 100%. Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Uczniowie klas wraz z wychowawcami zaopatrzeni w rękawiczki i worki wyruszyli w teren wokół naszej szkoły. Zebraliśmy kilka worków śmieci. Celem akcji było budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych.

Wycieczki – zajęcia w terenie

Wycieczki i zajęcia w terenie to nie tylko dobra zabawa, ale i nauka. Uczniowie klas I szukali pierwszych oznak jesieni w parku. W czasie wycieczki dzieci obserwowały zmiany w przyrodzie jesienią: spadające kasztany i żołędzie, kolorowe liście. Będąc już w parku, uczniowie odpoczywaliśmy przy pięknej fontannie oraz zbieraliśmy bukiety z kolorowych liści.  Zebrane dary jesieni, uczniowie zabrali do szkoły, aby wykonać jesienne dekoracje klas.

Klasa starsza podczas swojej wycieczki poznała dary, które daje człowiekowi ziemia w naszych ogrodach. Jak wiadomo jesień to czas dojrzewania pysznych, zdrowych warzyw oraz kukurydzy. Poznawały środowisko przyrodnicze – ogród, oraz obserwowały prace wykonywane jesienią.

Śniadanie do szkoły

Mózg jest organem, który zużywa mnóstwo energii, szczególnie jeśli jest mocno wykorzystywany – tak jak w szkole. W związku z tym doradzamy naszym uczniom, jak można skomponować drugie śniadanie do szkoły, by było wartościowe dla naszych umysłów i zjedzone z uśmiechem.

 

Rok szkolny 2019/2020

Zajęcia ekologiczne

W 2019 roku nasza szkoła brała udział w  konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Eko-zajęcia z Enfosiem” skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III z aglomeracji warszawskiej. Podczas zajęć związanych z ekologią. Po zagadnieniach dotyczących segregacji śmieci, wycieczek do punktów selektywnej zbiórki odpadów, spacerów  po parkach i lasach z ekologicznym przesłaniem oraz  plakatach informujących nas o tym, jak dbać o środowisko dzieci oprowadzał główny bohater –  sympatyczne drzewko „Enfoś” , który zachęcał nas do ekologicznych postaw w codziennym życiu.

 

Zajęcia w ogródku szkolnym

WIOSNĄ świat budzi się do życia, nabiera kolorów. Uczniowie naszej szkoły nie tylko lubią obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, rozmawiać o nich, ale i sami pragną w nich uczestniczyć. Udało nam się wspólnie stworzyć mały, skrzynkowy warzywniak. Uczniowie przy wsparciu pań posadzili: pomidorki koktajlowe, cebulkę, ogórki, dynię i różne kwiaty.

 

Rok szkolny 2014/2015

Mleko w szkole

Mleko zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. Dlatego mleko i jego przetwory powinny być częścią codziennej diety każdego dziecka. Nasza szkoła uczestnicząc w programie „Mleko dla szkół, mleko dla zdrowia” proponuje uczniom kartonik mleka jako dodatek do pełnowartościowego II śniadania.

 

 

 

 

 

 

 

Owoce w szkole

Od roku 2009 nasza szkoła bierze udział w programie organizowanym przez Agencję Rynku Rolnego „Owoce w szkole”, który zmienił nazwę na „Owoce i warzywa w szkole”. Program przeznaczony był dla uczniów z klas I –III, a w tym roku dołączyły do nas jeszcze dzieci z zerówki szkolnej. Każde dziecko otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego lub produktu warzywnego oraz soku.

 

 

 

 

Tydzień Zdrowego Jedzenia

W dniach 27 – 31.10.2014 r. odbył się w naszej szkole „Tydzień Zdrowego Jedzenia”. Dzieci przygotowały owocowe sałatki i kanapki ze zdrowych produktów. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia z uczniami dotyczące zdrowego odżywiania i roli witamin w naszym życiu.

klasa Ia

 

 

 

 

klasa Ib

 

 

 

 

klasa Ic

 

 

 

 

klasa Id

 

 

 

 

klasa IIa

 

 

 

 

klasa IIb

 

 

 

 

klasa IIc

 

 

 

 

klasa IIIa

 

 

 

 

klasa IIIb

 

 

 

 

Zdrowe śniadanie

Codziennie podczas długiej przerwy wspólnie z naszymi uczniami zasiadamy do śniadania. Śniadanie to nie tylko kanapka przyniesiona z domu, ale zdrowe, pełne witamin warzywa, owoce lub soki. Rozdajemy je naszym uczniom jako dodatek do śniadania.

 

 

 

 

Rajdy

„Siedmiomilowe buty” to program realizowany w naszej szkole od wielu lat. Piesze wycieczki do Puszczy Kampinoskiej odbywają się dwa razy w miesiącu w sobotę od marca do listopada pod opieką nauczycieli Izabeli Szyszki, Elżbiety Wrzesień i Anny Kocyły. Propagujemy aktywne sposoby spędzania wolnego czasu, uczymy zachowań kondycyjno-wytrzymałościowych, zachęcamy do uprawiania turystyki pieszej, zdobywamy odznakę,, Siedmiomilowe buty” Program jest finansowany przez Urząd dzielnicy Żoliborz.

 

 

 

Zbiórka karmy

W październiku z inicjatywy klasy 3a, przy wsparciu Zespołu ds Promocji Zdrowia przeprowadzono zbiórkę karmy oraz akcesoriów dla bezdomnych kotów i psów przebywających pod opieką żoliborskiego Stowarzyszenia „Adoptuj Mnie” (http://adoptujmnie.com/). W zbiórkę zaangażowała się cala społeczność szkolna.

Jeszcze przed rozpoczęciem akcji uczniowie klasy 3a przygotowali plakaty oraz poinformowali wszystkie klasy o planowanej zbiórce. W ciągu czterech tygodni zebrano wiele opakowań karmy dla kotów i psów, legowiska i koce, zabawki oraz inne akcesoria. W ramach podziękowań szkoła otrzymała dyplom. Dodatkowo, prezes Stowarzyszenia, pani Natalia Żaczyńska, odwiedziła uczniów klasy 3a wraz z jednym ze swoich kotów – Salcią. Uczniowie dowiedzieli się, jak należny dbać o swoich domowych pupili oraz jak można pomagać bezdomnym zwierzętom. Na koniec dzieci narysowały portret Salci.

 

 

 

 

Woda to zdrowie

Nasza szkoła wzięła udział w obchodach Dzielnicowego Dnia Zdrowego Jedzenia. Klasy I-III przygotowały plakaty na konkurs plastyczny pt. „Pijmy wodę”. Plakaty zostały wykonane w celu podkreślenia roli wody w codziennej diecie każdego z nas. W etapie wewnątrzszkolnym jury wybrało plakat klasy 1c pod tytułem: „Wody butelka to zdrowia kropelka”. Delegacja klasy wraz z wychowawczynią wzięła udział podsumowaniu konkursu „Pijmy wodę”, które miało miejsce w Gimnazjum nr 56 w Warszawie. Uczniowie klasy 1c za plakat otrzymali Dyplom uznania. Bardzo cieszymy się z tego powodu.

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal Zdrowia

W dniu 27 marca 2015 roku uczniowie klasy 3a reprezentowali Naszą Szkołę podczas Festiwalu Zdrowia, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 92. Festiwal skierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na Żoliborzu, a jego celem było motywowanie uczniów do dbania o własne zdrowie, wyrabianie nawyków prawidłowego odżywiania oraz poszerzanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Po rozpoczęciu Festiwalu, uczniowie reprezentujący żoliborskie szkoły zaprezentowali się, promując zdrowy styl życia. Uczniowie klasy 3a, najmłodsi uczestnicy Festiwalu, odtańczyli polkę zgodnie z choreografia opracowana przez panią Mariolę Tyską. Występ został przyjęty gromkimi brawami.
Po zaprezentowaniu się wszystkich uczniów, uczestnicy Festiwalu zostali zaproszeni do odwiedzenia przygotowanych stoisk, m. in. mogli wykonać pomiar ciśnienia, obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy, zjeść zdrowe kanapki i owocowe szaszłyki.

 

 

 

 

 

 

 

Zawody pływackie

 

 

 

 

Lekcja o mleku

W środę, 8 kwietnia, klasy drugie i trzecie wzięły udział w zajęciach pt. „Lekcja o mleku”, zorganizowanych przez szkolnego dostawcę mleka, w ramach programu „Szklanka mleka”. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób mleko od krowy trafia w kartonikach do naszych klas oraz jakie inne produkty wytwarza się z mleka.

 

 

 

 

Broszura dla rodziców

„Nowe” sklepiki szkolne nie takie straszne, czyli dlaczego dzieci powinny jeść zdrowo?!

Broszura dla rodziców

Broszura dla uczniów

Nowy asortyment sklepików szkolnych nie taki straszny, czyli dlaczego warto jeść zdrowo?

Broszura dla uczniów

 

Skip to content