Wolontariat

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Jan Paweł II

Wolontariat szkolny to bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkoły – nauczycieli, uczniów i rodziców – na rzecz potrzebujących. Uczy postawy szacunku oraz tolerancji wobec drugiego człowieka. Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy dla kreowania postaw altruistycznych.

Wykorzystując otwartość i ciekawość świata młodego człowieka poprzez Wolontariat można odcisnąć dobroczynne piętno we wszystkich dziedzinach jego życia. Staramy się, aby uczniowie w naszej szkole byli pełni pasji i zaangażowania, kierowali się wrażliwością i troską o drugiego człowieka. Uczniowie chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie. Wolontariat również rozwija wśród młodzieży postawę alternatywną dla konsumpcyjnego stylu życia i uzależnień. Stwarza okazję do wyszukiwania autorytetów i budowania świata wartości, pomaga w rozwijaniu zainteresowań, w szukaniu pożytecznej formy spędzania czasu wolnego.

Podejmowana przez uczniów-wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno – wychowawczy. Jeśli jesteście zainteresowani, chcielibyście pomóc, zapraszamy do kontaktu: klasy I-III – z panią Pauliną Kozłowska, klasy IV-VIII z panią Katarzyną Pokrzywnicką.

 • Naszym celem jest:
 • Zapoznanie dzieci z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.
 • Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.
 • Kształtowanie postaw prospołecznych.
 • Rozwijanie empatii i tolerancji.
 • Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.
 • Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.
 • Budowanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego.
 • Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
 • Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
 • Współdziałanie z organizacjami społecznymi.
 • Możliwość wykorzystywania własnych umiejętności i doświadczeń.
 • Rozwijanie zainteresowań.
 • Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.
 • Przez cały rok szkolny 2019/2020 zbieramy w naszej szkole plastikowe nakrętki dla Oskarka Kołodziejczyka, na jego rehabilitację oraz nowy wózek!
 • Przez cały rok szkolny 2019/2020 zbieramy niekompletne, częściowo zużyte i niepotrzebne kredki. Wrzucamy je do pudełek, które znajdują się w holu szkoły.
 • Odrestaurowane kredki znajdą się w piórnikach, które zostaną zawiezione dla przebywających w szpitalach dzieci.

Dzień Pluszowego Misia

Na przełomie października/listopada 2019 r. zaangażowaliśmy się ponownie w akcję związaną z Dniem Pluszowego Misia. Zbieraliśmy pluszowe misie, gry, zabawki i artykuły szkolne dla dzieci przebywających w warszawskich szpitalach. Dzięki temu mieliśmy okazję, aby przynieść rówieśnikom radość i uśmiech w te trudne, szare i ponure dla nich dni. W ubiegłym roku dzięki Państwa pomocy udało nam się wspomóc Fundację Mam marzenie, która zorganizowała Dzień Pluszowego Misia aż w 4 szpitalach: w szpitalu w Dziakanowie Leśnym, w Instytucie – Pomniku Centrum Zdrowia Dziecka, w szpitalu na ul. Banacha (oddział dziecięcy neurologiczny) a także w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie. W tym roku znowu uszczęśliwiliśmy wielu małych pacjentów!

Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń, że moje z niej uczynić Betlejem

Nasza Szkoła bardzo chętnie zaangażowała się w akcję związaną z wysyłaniem kartek świątecznych dla dzieci przebywających w szpitalach podczas świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie tworzyli własnoręcznie różnorodne kartki, pod okiem wychowawców oraz nauczycieli plastyki, wykazując się przy tym kreatywnością i ogromną wyobraźnią. To wspólne przedsięwzięcie ma na celu umilenie pobytu tym dzieciom, którym choroba uniemożliwia spędzenie świąt w rodzinnym domu. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów oraz działalności Fundacji Gdy Liczy się Czas, kartki są aktualnie w drodze na Śląsk, gdzie będą mogły wywołać uśmiech na buziach dzieci, a jednocześnie przypomnieć im, że jest ktoś, kto o nich myśli i pamięta. Pomaganie jest fajne! Dziękujemy!

 

 

Wspólne kolędowanie

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły byli gośćmi w Szkole Podstawowej nr 392 im. Jana Bytnara ps. „Rudy”. Na początku ozdabialiśmy choinki znajdujące się nieopodal budynku, następnie przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie mogliśmy posłuchać niesamowitych występów, które wprawiły nas w świąteczny, magiczny nastrój. Wspólnie kolędowaliśmy, a nawet nauczyliśmy się piosenki „Pada śnieg”. Bardzo dziękujemy Wszystkim za gorące przyjęcie, możliwość spędzenia czasu w miłej, sąsiedzkiej atmosferze, upominki i życzenia świąteczne!

 

 

 

 

I ty możesz zostać Świętym Mikołajem

Od 20 lat trwa współpraca Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 68 w Warszawie ze Szkołą Podstawową w Tymiankach Buciach. Co roku przed Bożym Narodzeniem w ramach akcji „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem” organizowana jest zbiórka maskotek, zabawek, gier, książek, słodyczy, artykułów papierniczych i szkolnych. Angażują się w nią uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice. Następnie zebrane dary przewożone są przez rodziców uczniów oraz nauczycielkę Ewę Wiatrak do szkoły w Tymiankach Buciach. Z przywiezionych artykułów przygotowywane są paczki świąteczne dla uczniów, zasilą one także szkolną bibliotekę, przedszkole oraz będą wykorzystane jako nagrody w konkursach i na koniec roku szkolnego. W ramach podziękowania otrzymujemy wykonane przez uczniów ze szkoły w Tymiankach upominki, kartki świąteczne, sianko oraz pierniczki.

 

 

 

 

Święta zbliżają się wielkimi krokami

W tym wyjątkowym czasie, staramy się być razem i wspólnie doświadczać radości z przeżyć duchowych, śpiewania kolęd, spotkań przy choince. Wraz z uczennicami, naszymi wolontariuszkami, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Żoliborskim Spotkaniu Świątecznym, które odbyło się w Galerii „Żoliborz”.
Spotkanie inaugurował Burmistrz Żoliborza Pan Paweł Michalec, a później wspólnie z mieszkańcami kolędowaliśmy i oglądaliśmy występy żoliborskich uczniów. Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje za wspólnie spędzony czas na Świątecznym Spotkaniu mieszkańców Żoliborza.

 

 

Skip to content